Stacja dokująca – co to jest i jaką rolę spełnia w odkurzaczach?
Stacja dokująca to miejsce, gdzie roboty sprzątające, jak i odkurzacz myjący HYGSE ładują swoje akumulatory, zbierając energię do dalszej pracy. To jednak nie wszystko, gdyż w stacji odbywa się również wymiana wody czy opróżnianie zbiorników z kurzu.
03 lipca 2025
Zgodnie z definicją stacja dokującą to „urządzenie rozszerzające funkcjonalność innych urządzeń” (za Wikipedią). Nie inaczej jest w przypadku naszych robotów sprzątających i odkurzaczy pionowych Hygse, gdzie stacja dokująca uzupełnia poziom naładowania akumulatorów, odsysa brudną wodę oraz kurz z urządzenia.
Co więcej, w przypadku wielofunkcyjnego Hygse Smart2, stacja dokująca również emituje ciepłe powietrze, którym osusza mopy po myciu podłóg. Czy warto kupić stację dokującą i jakiej są korzyści z jej posiadania? Zapraszamy do lektury.
Stacja dokująca – co to jest?
Jedno z najważniejszych akcesoriów w odkurzaczach automatycznych, zarówno robotach sprzątających, jak i co raz częściej, odkurzaczach pionowych.
Stację dokującą można porównać do centrum dowodzenia, do którego urządzenie nie tylko wraca podładować baterie, ale również zdobyć wskazówki odnośnie kolejnych działań.
Roboty działają bowiem w oparciu o sygnały w paśmie podczerwonym przesyłane do stacji dokującej oraz odbierane ze stacji dokującej.
Dlatego też tak ważne jest, by na początku swojej przygody z robotem, sparować go ze stacją dokującą, którą zawsze znajdziesz w zestawie.
Dzięki temu później urządzenia te mogą autonomicznie realizować wiele zadań, redukując do minimum wymaganą uwagę. A wszystko to w zgodzie z przyświecającą nam filozofią Hygge, polegającą na dostarczaniu przyjaznych, wygodnych w obsłudze i oszczędzających czas sprzętów.
Najważniejsze funkcje stacji dokujących w odkurzaczach Hygse
1. Ładowanieurządzenia
Niezależnie od tego, czy wybrałeś odkurzacz samojezdny czy może pionowy odkurzacz myjący, stacja dokująca to przede wszystkim miejsce ładowania akumulatora.
Nasze roboty sprzątające wracają do stacji zawsze, gdy poziom ich baterii spadnie poniżej 15 %. W przypadku odkurzacza myjącego Hygse Akva, musisz samodzielnie przenieść urządzenie do stacji.
2. Opróżnianie kurzu
Po powrocie do stacji dokującej, w Hygse Movo oraz Smart2 rozpocznie się automatyczny proces opróżniania kurzu z urządzenia. Zebrany brud trafi do worka w stacji, którego spora pojemność (odpowiednio 3,3 oraz 2,5 l) pozwala nawet na kilkadziesiąt dni bez konieczności opróżniania.
3. Automatyczne czyszczenie tkanin myjących
Obracający się wałek w odkurzaczu pionowym z funkcją mycia, jak i obrotowe pady mopujące skutecznie zbierają zarówno wilgotne, jak i bardziej przyschnięte zanieczyszczenia. Stacja dokująca jest miejscem, gdzie zostają wymyte z nagromadzonego brudu. Brudna woda z mycia trafia do oddzielnego zbiornika, skąd łatwo ją opróżnić.
4. Suszenie mopów ciepłym powietrzem – Wybierając wielofunkcyjnego robota Hygse Smart2 z nowoczesną, zaawansowaną stacją dokującą, możesz liczyć również na automatycznie suszenie mopów w temperaturze 50 st. C. Stanowi ona dobry balans pomiędzy zużyciem prądu, a czasem suszenia.
Odkurzacz ze stacją dokującą – korzyści z jej posiadania
Do najważniejszych zalet odkurzaczy ze stacją Hygse należą:
Więcej czasu dla Ciebie czasu – stacje dokujące naszych robotów sprzątających nie tylko ładują urządzenia, ale także automatycznie odsysają zgromadzony w nich kurz (modele Hygse Smart2 i Hygse Movo) oraz brudną wodę (Hygse Smart2), oszczędzając w ten sposób Twój czas oraz ograniczając do minimum kontakt z zabrudzeniami. Dodatkowo, w Hygse Smart2 mopy są samodzielnie myte i osuszane – nie musisz więc martwić się ich praniem.
Podobnie w odkurzaczu pionowym Hygse Akva, gdzie z kolei w stacji dokonuje się samooczyszczenie wałka. Bezobsługowa praca naszych urządzeń to więcej czasu dla Ciebie i Twoich bliskich!
Oszczędność miejsca i organizacja przestrzeni – koniec z upychaniem w szafie albo przestawianiem rzeczy z kąta w kąt. Kompaktowe stacje dokujące odkurzaczy Hygse znajdą dla siebie miejsce w każdym wnętrzu, czekając w gotowości do użycia.
Wymiary stacji dokującej Hygse Movo: 25,8 cm x 21 cm x 35,5 cm,
Wymiary stacji dokującej Hygse Smart2: 41 cm x 49 cm x 48 cm
Gotowość do użycia – jednoczesne ładowanie podczas postoju? Roboty sprzątające Hygse samodzielnie wracają do bazy, by naładować z powrotem swoje akumulatory. Domyślny poziom ładowania to 100 %, ale oczywiście możesz użyć ich wcześniej.
Gwarancja optymalnego przepływu powietrza – podczas zasysania kurzu z robota, jednocześnie konserwacji poddawany jest jego filtr, który zostaje przy okazji przedmuchany.
Jaki odkurzacz ze stacją wybrać? Pionowy czy może samojezdny?
Odkurzacz ze stacją Hygse Akva – wałek obracający się do 600 x na minutę skutecznie myje i odkurza podłogę
Polecany do podłóg twardych – paneli, drewna, marmuru, płytek i innych materiałów, Hygse Akva sprawdzi się w salonie, sypialni, ale też kuchni, łazience, czy na klatce schodowej.
Obrotowy wałek (do 600 obr. na minutę) trwale usuwa nawet zaschnięte plamy, nie pozostawiając żadnych śladów.
Po skończonej pracy odstaw Hygse Akva do stacji dokującej w formie podstawki z tacką. Tam urządzenie automatycznie się naładuje, a dodatkowo po włączeniu odpowiedniej funkcji, może samodzielnie wyczyścić mokry wałek. Czas ładowania do 100 % baterii to ok. 5 godzin.
Hygse Movo i Hygse Smart2 – wszechstronne roboty do zróżnicowanych zabrudzeń i powierzchni
Smart2 to nowoczesny nowoczesny, wielozadaniowy robot, który dzięki systemowi podwójnych padów mopujących i szczotek bocznych umyje i odkurzy każdy kąt. Jego nieocenionym plusem jest możliwość autonomicznego mycia i suszenia padów w stacji.
Prostszy, przeznaczony dla mniej wymagających użytkowników Hygse Movo to tańsza alternatywa, która jednak również wyposażona jest w stację odsysającą kurz.
Dzięki stacjom dokującym obydwa roboty mogą niestrudzeniewykonywać swoją pracę nawet do 3 godzin. Nie musisz też martwić się spadającym poziomem naładowania. W razie potrzeby, same wrócą do stacji podładować się i wyruszą w dalszą drogę.