Jak utrzymać porządek w domu – proste sposoby, pomocne urządzenia
Sprzątanie kojarzy się większości z nas z czymś męczącym, pochłaniającym sporo czasu, jak i energii. Tymczasem dobra organizacja przestrzeni, podział obowiązków i regularnie podejmowane małe kroki pozwolą zaoszczędzić nam wiele czasu i nerwów. Jak utrzymać porządek w domu? Jakie urządzenia i rozwiązania okazują się najbardziej przydatne?
05 lutego 2025
Psychologowie zgodnie twierdzą, że przebywanie w nieładzie obniża nastrój, prowadząc do spadku koncentracji i wydajności w pracy lub nauce. Widoczny brud czy niepoukładane przedmioty wprowadzają poczucie chaosu, utrudniając odpoczynek i zasypianie. Utrzymywanie ładu to nie tylko oszczędność miejsca, ale i czasu. Z reguły znacznie więcej czasu poświęcamy na szukanie rzeczy aniżeli na ich układanie. Jak zatem utrzymać porządek w domu? I jakie urządzenia będą w tym przydatne?
7 sposobów jak utrzymać porządek w domu?
1. Regularnie przecieraj kurz z blatów, parapetów, półek i szafek
Te 5-10 minut poświęcone raz na kilka dni pomogą Ci utrzymać pomieszczenia w czystości, pozbywając się alergenów, w szczególności roztoczy kurzu domowego oraz sierści zwierząt.
2. Sprzątając, pamiętaj by robić to „od góry do dołu”
W ten sposób kurz i brudspychane są ku podłodze, zamiast wzniecać i rozprzestrzeniać się po całym pomieszczeniu. Łatwiej też będzie Ci odkurzyć je z pomocą naszych odkurzaczy pionowych, jak i robotów sprzątających.
3. Sprzątaj po każdym posiłku
Bieżące mycie naczyń, przetarcie blatów i zebranie okruszków chroni przed demotywującym widokiem piętrzącego się brudu i przypadkowym przenoszeniem zabrudzeń na inne powierzchnie.
4. Odkładaj rzeczy na tzw. swoje miejsce
Warto raz poświęcić trochę czasu, by poukładać i pogrupować przedmioty w mieszkaniu, tak by każda miała swoją określoną półkę, szufladę czy pudełko. Nie musisz przy tym za jednym razem aranżować całego mieszkania, możesz zrobić to np. pokojami i strefami
Nawyk odkładania rzeczy na swoje miejsce wymaga systematyczności, ale pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo czasu i stresu, zwłaszcza, gdy danych dokumentów czy ładowarki potrzebujemy użyć w danym momencie.
5. Pudełka, szuflady i inne organizery
Dokumenty w teczkach i segregatorach, ubrania w szufladach czy szafach z przegrodami, przybory i wszelkie małe akcesoriaw organizerach pozwolą szybciej odnaleźć Ci to, czego szukasz.
Dodatkowym ułatwieniem mogą być naklejki z podpisami czy etykietki, zwłaszcza gdy mieszkasz w kilka osób.
6. Postaw na minimalizm i ogranicz liczbę przedmiotów na wierzchu
Warto ograniczyć liczbę przedmiotów, będących na wierzchu. W miarę możliwości, staraj się wszystko chować do szafek, witryn i innych zamkniętych powierzchni. Wystarczy wówczas przetrzeć z kurzu lub umyć dany mebel zamiast czyścić każdą pojedynczą figurkę, kieliszek lub książkę.
7. Staraj się nie zostawiać szczelin za i pod meblami
Dosunięte do ściany meble czy szafki powieszone przy suficie to brak kurzu gromadzącego się w trudno dostępnych zakamarkach i szczelinach. Problemem mogą być listwy przypodłogowe, które utrudniają dostawienie szaf do ściany. Warto więc w niektórych miejscach zrezygnować z ich obecności.
Dlaczego warto utrzymywać porządek?
A dlaczego warto w ogóle utrzymywać porządek? Po pierwsze jest to oszczędność miejsca, ale i czasu. Proste nawyki, nawet jeśli często powtarzane, zajmują mniej czasu niż chaotyczne poszukiwanie danego przedmiotu.
Przestrzeń, w którym się znajdujemy, ma również olbrzymie znaczenie dla naszego samopoczucia. Porządek wiąże się z poczuciem sprawczości i satysfakcji z wykonanego zadania. Niektórym osobom wykonywanie prostych, powtarzalnych czynności, jak podczas sprzątania, pomaga się również uspokoić i wyciszyć emocje.
Tymczasem nieład wzmaga poczucie chaosu i braku kontroli, co potęguje stres, niepokój oraz niemożność koncentracji. Dlatego też w trosce o zdrowy i komfortowy sen, warto posprzątać sypialnię przed pójściem spać.
Pionowy odkurzacz 6w1 Hygse Handy wyróżnia się mnogością końcówek i wariantów pracy, dzięki czemu z łatwością odkurzysz nim każdą przestrzeń, na podłodze, meblach, tapicerce czy ścianie.
Dzięki możliwości korzystania z odkurzacza ręcznego oraz elastycznemu wężowi, stanowi też dobry wybór do trudnych dostępnych miejsc i zakamarków. Zwłaszcza, jeśli połączysz go z dyszą szczelinową. Staje się wówczas niedoścignionym pogromca kurzu w samochodzie, łączeniach kanapy czy pod szafkami.
Odkurzacz myjący Hygse Akva – oszczędność czasu oraz miejsca
Odkurzacz, który odkurzając, jednocześnie myje czyszczoną powierzchnię? Nie ma problemu! Odkryj Hygse Akva, który dzięki systemowi wspomaganego napędu, prowadzi Ci się sam do przodu, ułatwiając codzienne sprzątanie.
Hygse Movo i Hygse Smart2 – zaplanuj sprzątanie co do minuty i ciesz się czasem dla siebie
Zarówno Hygse Movo, jak i Hygse Smart2 wyposażone są w aplikację mobilną i zaawansowany system mapowania przestrzeni.
Dzięki temu możesz nie tylko wygodnie zarządzać odkurzaną przestrzenią, czyszcząc wybrane pomieszczenia lub strefy, ale też ustawić szczegółowy harmonogram sprzątania. Dopasuj godziny sprzątania do rytmu dnia Twojego i Twojej rodziny.
Wprowadź porządek do swojej codzienności i ciesz się odzyskanym czasem.